Jak wygląda proces czyszczenia pojemników bezodpływowych?
Pojemnik bezodpływowy, zwany szambem jest najpopularniejszym rozwiązaniem kanalizacyjnym wszędzie tam, gdzie nie sięga sieć wodociągowa. Jego prawidłowe działanie jest w dużej mierze zależne od regularnego wywożenia zawartości oraz czyszczenia. Dlatego w tym krótkim wpisie opiszemy, co należy robić, aby utrzymywać swój zbiornik w czystości i sprawności.
Miejsca potencjalnych zatorów
W przydomowej kanalizacji, w dwóch miejscach, z czasem zaczynają zalegać osady. Pierwszym nich jest dno zbiornika bezodpływowego, na które opadają najcięższe frakcje ścieku. Z czasem tworzą one gęstą warstwę na dnie, którą bardzo ciężko jest wypompować i która coraz bardziej będzie ograniczała pojemność zbiornika. Drugim, są rury kanalizacyjne odprowadzające ścieki do zbiornika. W nich także z czasem gromadzą się osady i jeśli dopuścimy do ich zatkania, konieczne będzie wezwanie firmy asenizacyjnej, która je usunie. Nasza firma świadczy takie usługi asenizacyjne w województwie pomorskim.
Środki do czyszczenia szamb
Nagromadzenia się osadów w obu miejscach można uniknąć, stosując odpowiednie preparaty do czyszczenia szamba. Istnieją trzy rodzaje takich środków:
- Środki biologiczne - czyli bakterie, które w postaci proszku, granulatu czy pastylek dodajemy do ścieku. Po tym jak znajdą się w odpowiadającym im środowisku, bardzo szybko namnażają się i dosłownie zjadają nieczystości, rozkładając ciężkie osady do prostych, rozpuszczonych w wodzie substancji oraz gazów. Dzięki nim nawet bardzo gruba warstwa osadów zamienia się w płyn, który potem można wypompować, opróżniającą zbiornik praktycznie do zera.
- Środki chemiczne - służące do dezynfekcji szamba, powodują zabicie wszystkich żyjących w nim bakterii. Zazwyczaj używa się ich przed wprowadzeniem do zbiornika nowego szczepu bakterii.
- Środki do rur - środki biologiczne, które składają się z bakterii skutecznie rozkładających tłuszcze. To właśnie tłuste elementy ścieków są w stanie przylgnąć do ścian rur mimo ciągłego spłukiwania i z czasem doprowadzić do zatorów. Takie bakterie skutecznie niwelują ten problem.