W jaki sposób wywozi się szambo?
Szambo jest najprostszym w budowie sposobem na odprowadzenie ścieków z gospodarstwa domowego. Kto, jak, gdzie i kiedy powinien je opróżniać, opisujemy poniżej.
Kto może wywozić szambo?
Po pierwsze wywozem nieczystości z szamb mogą zajmować się jedynie firmy asenizacyjne posiadające odpowiednie zezwolenie, takie jak nasza — zajmujemy się wywozem nieczystości w Trójmieście i okolicach. Zgodnie z art. 10 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, kto pozbywa się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości w sposób niezgodny z przepisami ustawy, podlega karze grzywny. Dotyczy to także rolników, którzy w charakterze nawozu mogą wylewać na pola nieczystości pochodzenia zwierzęcego, ale nie ludzkiego.
Jak wygląda wywóz szamba?
Szambo jest wywożone wozem asenizacyjnym, tzw. szambiarką. Pojazd przyjeżdża do klienta, właz do zbiornik zostaje otwarty i spuszczana jest do niego rura. Pompa wozu wytwarza podciśnienie, które zasysa nieczystości i transportuje je do wnętrza cysterny. Po opróżnieniu i zamknięciu włazu wóz transportuje ścieki do punktu zlewnego, w którym są one utylizowane.
Jeśli nie chcemy, by wywóz ścieków oznaczał konieczność obecności domowników i manewrowanie ciężkim pojazdem na posesji, warto pomyśleć o szybkozłączce. Jest to rura, która biegnie z dna zbiornika do wylotu zamontowanego na granicy działki, np. w podstawie ogrodzenia. Pozwala to szambiarce na łatwe podłączenie się i wypompowanie nieczystości bez otwierania bramy i wjeżdżania na działkę.
Jak często powinno opróżniać się szambo?
Według polskiego prawa, wywóz nieczystości ze zbiornika bezodpływowego powinien odbywać się nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. W praktyce zależy to od wielkości i rodzaju szamba oraz liczby domowników. Aby uniknąć brzydkich zapachów, polecamy opróżnianie szamba raz na miesiąc.